Husky – charakterystyka rasy

Husky

Husky to rasa pierwotna, wywodząca się z północnej Syberii. Psy te zaliczają się do grupy szpiców zaprzęgowych typu wilkowatego. Przodkowie husky towarzyszyli ludziom już kilkanaście tys. lat temu, pomagając w zdobywaniu pożywienia. Plemiona Koriaków, Kamczadałów, Czukczów i Jukagirów wykorzystywały własne typy psów, w zależności od grubości pokrywy śnieżnej, temperatury, ukształtowania terenu czy wymagań łowieckich. Z tych właśnie osobników wyodrębniła się znana dziś rasa husky.

Wygląd psa husky

  • Husky jest psem umiarkowanie silnym, ale zwartym i wysportowanym.
  • Jego sylwetka ma formę skróconego prostokąta, z proporcjonalną do tułowia głową.
  • Zwierzęta te mają średniej wielkości kufę, a także wysoko osadzone i trójkątne uszy.
  • U husky występuje różnobarwność tęczówek, jednak najczęściej są one jasnoniebieskie lub brązowe.
  • Psy husky wyróżniają się średniej długości szyją, która w kłusie opuszcza się ku dołowi i uwydatnia głowę.
  • Cechą wyróżniającą husky jest prosta linia grzbietu, a także głęboka klatka piersiowa.
  • Zwierzęta te mają mocne kończyny, siny kościec i charakterystyczny ogon w kształcie lisiej kity.
  • Pies husky występuje w różnych umaszczeniach, zwykle czarnym, szarym, srebrzystym i białym.

Charakter psa husky

Pies husky jest żywiołowy i przyjacielski, a także bardzo temperamentny. Szybko przystosowuje się do nowych środowisk i ma łagodne usposobienie, przez co dobrze sprawuje się w roli stróża i opiekuna. Zwierzę to może przebywa z dziećmi, jednak wymaga nadzoru z uwagi na spontaniczność i ruchliwość. Husky nie lubi samotności, dlatego potrzebuje towarzystwa innych przedstawicieli swojej rasy oraz człowieka. Psy te posiadają wiele cech charakterystycznych dla swoich wilczych przodków, przez co przejawiają  zachowania terytorialne i mogą być wrogie dla obcych. Ich szczekanie usłyszeć można rzadko, natomiast bardzo chętnie wyją.

Zdrowie psa rasy husky

Przedstawiciele tej rasy psów są bardzo odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, dlatego zimą nie są podatne na infekcje i rzadko chorują. Nieco gorzej znoszą letnie upały, przez co wymagają chłodniejszego otoczenia do wypoczynku oraz regularnego nawadniania organizmu. Psy rasy husky nie przyswajają cynku, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią suplementację w diecie. Niedobory tego pierwiastka mogą doprowadzić do problemów skórnych. U zwierząt tych występują również pewne typowe schorzenia, takie jak postępujący zanik siatkówki oraz dysplazja stawów biodrowych. Podobnie jak inne rasy psów, husky wymagają systematycznych szczepień.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *