Jack russell terier – charakterystyka rasy

Jack russell terier

Jack Russell terier to rasa terierów należących do sekcji krótkonożnej. Psy te wywodzą się z angielskiej rasy parson, podzielonej na dwie osobno jacka niskonożnego oraz parsona wielkonożnego. Za ich ukształtowanie odpowiada ten sam hodowca, czyli pastor John Russell zwany również Jackiem. Uznaje się, że rasa Jack Russell terier uformowała się na terenie Australii.

Wygląd Jack Russell teriera

  • Jack Russell terier to pies o stosunkowo niewielkich rozmiarów, ze zwinną sylwetką.
  • Zwierzęta te posiadają lekko łukowate lędźwie i wysoko osadzony ogon, a także elastyczną i grubą skórę.
  • Ich ciało nie jest przesadnie delikatne, jednak nie ma też wyraźnie zarysowanych mięśni.
  • Osobniki tej rasy osiągają zwykle wysokość 25-30 cm.
  • Jack Russell terrier posiada uszy ściśle przylegające do głowy, migdałowe oczy, czarną truflę nosową oraz mocną żuchwę i szczęki o nożycowym zgryzie.
  • Zwierzęta te mają dominująco białą sierść, z niewielkimi naznaczeniami w kolorze brązowym, czarnym lub rudobrązowym. Występują też osobniki całkowicie białe.
  • Ich sierść może być krótkowłosa, łamana lub szorstkowłosa.

Charakter psa rasy Jack Russell terier

Jack Russell to pies lojalny, inteligentny i aktywny, wykazujący silny instynkt łowiecki oraz skłonny do oporu. Dawniej używano go podczas polować, jednak wyłącznie do wypłaszania zwierzyny z kryjówki. Pies ten wymaga oswojenia i przyzwyczajenia do obecności innych osobników, ponieważ może być w stosunku do nich nieprzyjazny. Jack Russel terier łatwo przystosowuje się do nowych warunków życia i sytuacji, a także jest bardzo odważny i wytrwały. Zapalczywie realizuje wyzwania, takie jak pościgi za poruszającym się celem. Wymaga sporo czasu, poświęcenia i uwagi ze strony właściciela, ale jest chętny do nauki i tresury. Psy te lubią przebywać z dziećmi, jednak mogą być dość gwałtowne i wymagają nadzoru.

Zdrowie Jack Russell teriera

Przedstawiciele tej rasy psów są bardzo krzepkie, zwinne i zazwyczaj szczupłe, dzięki czemu dożywają około 15 lat. Konieczne jest jednak utrzymanie ich w dobrej kondycji fizycznej – na 5 cm wzrostu musi przypadać ok. 1 kg masy ciała, dlatego osobnik o wysokości 25 cm powinien ważyć najwyżej 5 kg. Psy rasy Jack Russell terier nie wykazują podatności na choroby genetyczne, jednak mogą u nich występować różne dolegliwości. Do takich przypadłości należy zwichnięcie rzepki kolanowej, która nieleczona może doprowadzić do rozwoju artretyzmu. Na wystąpienie tej choroby bardziej podatne są suki. U psów w wieku zaawansowanym może się też pojawić głuchota i luksacja soczewki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *