Jamnik to popularna psa, którą początkowo wykorzystywano przede wszystkim do polowań. Obecnie służą one głównie jako zwierzęta domowe, co wynika z ich niewielkich rozmiarów. Jamniki łatwo się socjalizują i adaptują do życia w rodzinie. Rasa ta występuje w kilku odmianach, takich jak szorstkowłosa, krótkowłosa i długowłosa. Jamniki są bardzo żywiołowe i inteligentne, a przez to aktywne i chętne do działania.
Cechy wyglądu jamnika i jego zdrowie
Jamnik cechy wyglądu ma bardzo specyficzne, a najważniejszą z nich jest podłużna sylwetka.
- Według klasyfikacji FCI, wielkość tych zwierząt określa się na podstawie klatki piersiowej.
- Jamniki miniaturowe mają obwód ok. 30 – 35 cm, natomiast jamniki królicze mniej niż 30 cm.
- Po urodzeniu mają od 17 cm wzrostu, a maksymalnie ich wysokość sięga do 25 cm – zarówno samców, jak i samic.
- Cechą charakterystyczną jamników jest ich wydłużony pysk a także oklapnięte uszy.
- Jamniki w większości przypadków cechują się dobrym zdrowiem. Osobniki długowłose są podatne na zabrudzenia, ponieważ często penetrują zarośla i nor. W takim warunkach nietrudno o złapanie kleszcza, dlatego czworonogi te wymagają regularnej pielęgnacji.
Cechy charakteru jamnika
Jamnik usposobienie ma bardzo żywiołowe, nawet pomimo niewielkich rozmiarów. Psy tej rasy lubią ruch, dlatego przepadają za długimi spacerami. Wykazują przy tym silny instynkt łowiecki, dlatego mogą szczekać na napotkane zwierzęta. Jamniki są bardzo odważne, dlatego mogą okazywać swoje nieustraszone podejście również osobnikom większym od siebie. Do ich zalet należy wrodzona inteligencja, dzięki której szybko się uczą. Zwierzęta te mogą też sprawnie dostosowywać się do różnych warunków życia. Bywają nieco złośliwe, co wynika z ich silnego charakteru oraz potrzeby niezależności. Nierzadko zachowują się ciekawsko i szczekliwie, jednak wielu właścicielom wcale to nie przeszkadza.
Jamnik cena
Jamniki początkowo hodowane było po to, aby wyselekcjonować różne rasy psów przydatne podczas polowań. W średniowieczu, w wielu częściach świata powszechnie wykorzystywano te psy przez myśliwych. Podobnie jak inne rasy czworonożne, jamnik prawdopodobnie powstał w wyniku skrzyżowania ze sobą zwierząt obarczonych dziedziczną wadą rozwojową chrząstek. W rezultacie ich kończyny są karłowate, a jednocześnie całe tułowie rozwija się proporcjonalnie. Z tego względu jamnik powinien mieć rodowód. Cena takiego psa wyniesie od 1500 zł do 3500 zł, jednak zdarzają się też droższe oferty. Osobniki długowłose kosztują zwykle więcej, niż jamniki krótkowłose i szorstkowłose. Najlepiej zdecydować się na zakup w renomowanej hodowli, która jest zarejestrowana w FCI. Takie rozwiązanie zagwarantuje odpowiedni dobrostan czworonoga.