Labrador retriever – charakterystyka rasy psa

labrador retriever

Labrador retriever to duże, mocno zbudowane psy. Rasa ta wywodzi się z wybrzeża Nowej Fundlandii, gdzie w XVII wieku wykorzystywano ją do przenoszenia rybackich sieci w zimnej wodzie. Z czasem zyskały na popularności i zaczęły być używane jako psy myśliwskie. Obecnie labrador retriever zaliczany jest do grupy psów aportujących, psów wodnych oraz płochaczy, a jego typ uznaje się za wyżłowaty.

Wygląd psa rasy labrador retriever

  • Labradory rasy retriever mierzą zwykle 53-57 cm, a ich waga wynosi średnio 28-30 kg.
  • Zwierzęta te posiadają inteligentne i łagodne oczy, przylegające i nisko osadzone uszy oraz gładką, mocną szyję.
  • Zgryz psów tej rasy jest bardzo regularny, ponieważ górny rząd siekaczy idealnie przykrywa rząd dolny.
  • Labrador retriever wyróżnia się długimi łopatkami, mocnym kośćcem kończyn oraz szeroką i głęboką klatką piersiową, z charakterystycznie sklepionymi żebrami.
  • Zwierzęta te występują w kilku wariantach namaszczenia, przede wszystkim czarnym, biszkoptowym oraz czekoladowo-wątrobianym.
  • Sierść labradorów jest charakterystycznie gęsta, krótka i twarda.

Charakter labradora rasy retriever

Labrador charakter ma bardzo przyjazny. Rasa retriever jest wyjątkowo serdeczna i łagodna, przez co jej przedstawiciele łatwo się przystosowują do otoczenia. Zwierzęta te są wyrozumiałe i cierpliwe, także w stosunku do dzieci oraz innych zwierząt. Ich zaletą jest także lojalność, która przejawia się na różne sposoby. Labradory mogą zwracać uwagę właściciela na nieznajomych poprzez szczekanie, ale jednocześnie witają ich z radością. Osobniki rasy retriever są skore do zabaw i żywiołowe, a także chętne do aportowania i pracy w wodzie. Wymagają bezpośredniego towarzystwa człowieka.

Ile kosztuje labrador?

Pochodzący z zarejestrowanej hodowli, zdrowy i przebadany szczeniak labradora rasy retriever kosztuje od 1500 do około 4000 zł. Cena zwierzęcia zależy ostatecznie od wielu różnych czynników, takich jak chociażby płeć, wiek, umaszczenie czy inne specyficzne cechy. Nie bez znaczenia pozostaje też renoma hodowli. Należy pamiętać, że zwierzęta tej rasy narażone są na pewne choroby genetyczne. Wybór profesjonalnej hodowli daje gwarancję, że pies poddany został kompleksowym badaniom pod kątem różnych schorzeń. W ten sposób zyskać można pewność dopuszczenia do rozrodu jedynie w pełni zdrowych osobników.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *