Niemieckie rasy psów. Które są najpopularniejsze?

Leżący rottweiler

Niemcy posiadają wieloletnią tradycję hodowli psów, przez co lista ras pochodzących z tego kraju jest wyjątkowo długa. Dominują wśród nich przede wszystkim zwierzęta obronne i myśliwskie, natomiast typowo  ozdobnych i pasterskich występuje stosunkowo niewiele. Osobniki należące do pierwszej grupy spełniają jednak nie tylko funkcje bojowe i stróżujące, ponieważ często wykorzystywane są jako rodzinne psy do towarzystwa. Które niemieckie rasy psów cieszą się największą popularnością?

Bokser

Bokser to średniej wielkości pies, który jest bardzo posłuszny, lojalny i cierpliwy w stosunku do opiekunów. Zwierzęta te wymagają dużej i częstej aktywności – zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Boksery dawniej używane były w roli psów posłańczych, które transportowały ciała rannych żołnierzy. Obecnie często służą jako psy policyjne. Cechą charakterystyczną boksera jest jego gładka, krótka oraz lśniąca sierść. Rasa tan najprawdopodobniej powstała na skutek skrzyżowania dwóch wymarłych odmian, czyli dawnego buldoga oraz burbanta bullenbeissera.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki jest dużym i mądrym psem, który posiada wiele różnych zdolności. Z powodzeniem sprawdzi się jako pies przewodnik, pies policyjny, pies ratowniczy czy pies pasterski, a jednocześnie pozostaje doskonałym towarzyszem zabaw. Owczarki niemieckie są bardzo wszechstronne, a przy tym zrównoważone i niezawodne w każdej sytuacji. Rasa ta powstała z myślą o wyhodowaniu psa użytkowego, który będzie jednocześnie posiadał szlachetny wygląd.

Rottweiler

Rottweiler to silny, wysportowany i wytrzymały pies. Rasa ta może występować w różnych wielkościach – od średnich po bardzo duże. Rottweilery często uznawane są za niebezpieczne psy, jednak wynika to jedynie z agresywnych zachowań i nadużyć nieodpowiedzialnych właścicieli. W rzeczywistości są to zwierzęta bardzo inteligentne, posłuszne oraz łatwo dostosowujące się do opiekuna. Rottweiler posiada gładką, drobną i krótką sierść, która nadaje mu groźnego wyglądu. Psy tej rasy mogą być jednak wyjątkowo przyjazne, jeżeli są odpowiednio socjalizowane od wieku szczenięcego.

Sznaucer

Sznaucery należą do wyjątkowo silnych i krzepkich psów średniej wielości. Osobnik tej rasy doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny, ze względu na lojalność oraz inteligencję. Sznaucer ma wiele charakterystycznych cech fizycznych, takich jak wąsy i broda na pysku oraz krzaczaste brwi. Początkowo rasa ta wykorzystywana była to zabijania gryzoni i pilnowania stajni, a z czasem powstało jej wiele krzyżówek.

Jamnik

Jamniki to niewielkie psy niemieckie rasy, które mają charakterystycznie wydłużone ciało oraz krótkie nogi. Występują w wielu odmianach, w tym długowłosej, krótkowłosej i szorstkowłosej czy standardowej i miniaturowej. Z reguły są bardzo przyjaźnie nastawione, ale bywają dość szczekliwe. Ich specyficzną cechą jest też wyraźny instynkt łowiecki, przez co bardzo żywiołowo reagują na małe zwierzęta i próbują je ścigać. Bywają też nieustępliwe, w związku z czym przyporządkowują się jedynie cierpliwym oraz wyrozumiałym właścicielom.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *