Owczarek szetlandzki, sheltie – usposobienie rasy i cena

Owczarek szetlandzki, pies shelty

Owczarek szetlandzki to niewymagający i przyjazny pies, który z powodzeniem sprawdzi się jako wierny kompan. Przedstawiciele rasy sheltie należą do grupy psów zaganiających i pasterskich typu wilkowatego. Zwierzęta te pochodzą ze Szkocji, a ich wyhodowanie miało na celu przede wszystkim upodobnienie do długowłosego owczarka szkockiego – collie. Sheltie sprawdza się zarówno w roli psa towarzyskiego, jak i stróżującego.

Wygląd owczarka szetlandzkiego

  • Owczarek szetlandzki posiada harmonijnie zbudowaną sylwetkę, z charakterystycznie wydłużoną głową o skośnych oczach.
  • Psy te osiągają wysokość ok. 35-37 cm przy masie 5-10 kg, przez co zaliczane są do przedstawicieli rasy małej.
  • Sheltie dysponuje mocną szczęką ze zgryzem nożycowym, a także niewielkimi uszami oraz elegancko wygiętą szyją przechodzącą w prosty grzbiet.
  • Klatka piersiowa tych psów jest dość głęboka, z widocznie wysklepionymi i spłaszczonymi u dołu żebrami.
  • Owczarki szetlandzkie mają mocne i muskularne kończyny, a także obficie owłosiony i nisko osadzony ogon.
  • Na uwagę zasługuje ich dwuwarstwowa sierść, z długim włosiem okrywowym oraz krótkim i miękkim podszerstkiem.
  • Sheltie występują w kilku umaszczeniach, z czego najpopularniejsze są osobniki śniade w różnych odcieniach.

Usposobienie owczarka szetlandzkiego

Owczarek szetlandzki usposobienie ma bardzo przyjazne. Psy te nie są szczególnie wymagające, dzięki czemu dobrze czują się nawet w niewielkich mieszkaniach. Sheltie potrzebują jednak sporu ruchu i lubią aktywne zabawy, a także wykazują skłonność do dużej szczekliwości. Owczarki szetlandzkie z powodzeniem funkcjonują z innymi zwierzętami i odnajdują się w towarzystwie dzieci, ponieważ są nieagresywne i bezkonfliktowe. Ich dużą zaletą jest inteligencja, dzięki której szybko się uczą. Owczarek sheltie bardzo dobrze czuje się w roli stróża, przez co lubi podnosić alarmy przy każdej możliwej okazji. Przedstawiciele tej rasy potrzebują dobrego traktowania i delikatności, dlatego cenią właścicieli okazujących im troskę. Wobec obcych mogą wykazywać ograniczone zaufanie.

Cena owczarka szetlandzkiego

W zależności wieku, pochodzenia oraz płci jaką posiada owczarek szetlandzki cena może być bardzo zróżnicowana. Warto zdecydować się na psa z hodowli zarejestrowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce, co daje pewność dobrego stanu zdrowia oraz braku wad genetycznych. Cena owczarka szetlandzkiego wynosi średnio 2000-6000 złotych. Należy do tego doliczyć miesięczne koszty utrzymania zwierzęcia, które sięgają zwykle kilkudziesięciu złotych. Psy te należą do stosunkowo długowiecznych, a przy tym dobrze czują się w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Obecność dwuwarstwowej szaty chroni przed chłodem w okresie zimowym, pozwalając również na regulowanie temperatury ciała w sezonie letnim.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *