Psy z włosami. Poznaj rasy psów dla alergików

Psy z włosami

Uczulenie na psią sierść jest bardzo powszechnie spotykaną formą alergii. Osoby z taką dolegliwością muszą często zrezygnować z posiadania czworonoga. Istnieją jednak rasy uznawane za hipoalergiczne, które mogą być dobrymi towarzyszami dla alergików. Psy te wytwarzają mniej alergenów, dlatego kontakt z nimi nie wywołuje silnych reakcji u ludzi z uczuleniem. Niektóre z tych zwierząt niemal całkowicie pozbawione są sierści, bądź też posiadają jedynie włos okrywowy. Z tego względu często określane są jako rasy psów z włosami, a nie sierścią.

Maltańczyk

Do najbardziej charakterystycznych cech maltańczyka należy jego jednowarstwowa szata, na którą składa się jedynie włos okrywowy. Wyróżnia się on dużą długością, jedwabistością, gęstością i śnieżnobiałym kolorem, a także rośnie przez całe życie. Psy te praktycznie nie linieją, dlatego wymagają systematycznej pielęgnacji, kąpania, czesania oraz stosowania specjalnych odżywek. Sporym ułatwieniem może być okresowe strzyżenie futra, najlepiej co 3-4 miesiące. Maltańczyki to idealne psy alergików, ponieważ nie posiadają podszerstka.

Nagi pies peruwiański

Nagie psy peruwiańskie występują w odmianie zarówno owłosionej, jak i pozbawionej sierści. Przedstawiciele tej rasy mają zwykle włosy jedynie na głowie, końcu ogona oraz łapach, bądź też są całkowicie nieowłosione. Zwierzęta te występują również w trzech rozmiarach i mają zróżnicowane umaszczenie. Nagie psy peruwiańskie wymagają odpowiedniej ochrony skóry w okresie zimowym oraz letnim. W najchłodniejsze dni powinny być zabezpieczane przed zimnem i dodatkowo ubierane, a w cieplejsze smarowane kremem z filtrem UV. Skóra psów tej rasy wykazuje tendencję do łuszczenia, dlatego konieczne jest również nawilżanie specjalnymi kosmetykami. Zwierzęta te nie gubią sierści, a potencjalne alergeny z naskórka można usunąć podczas regularnych kąpieli.

West highland terrier

West highland terrier jest bardzo energicznym psem, który odznacza się silnym instynktem myśliwego. Umaszczenie zwierząt tej rasy jest zwykle białe. Psy te w nieznacznym stopniu gubią sierść, jednak wymagają regularnej pielęgnacji. Okrywa włosowa powinna być codziennie szczotkowana, co zabezpieczy przed tworzeniem się kołtunów. Psy te wymagają również systematycznego strzyżenia i trymowania, celem usunięcia obumarłego włosia. West highland terriery bardzo dobrze sprawdzają się jako psy dla alergików, o ile są odpowiednio zadbane.

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to niewielkich rozmiarów psy z włosami, które mimo delikatnej budowy są bardzo energiczne i aktywne. Ich cechą charakterystyczną jest długa i lśniąca okrywa, wymagająca systematycznej pielęgnacji. Psy te należy regularnie kąpać co tydzień, a także każdego dnia starannie wyczesywać. Ich pielęgnacja wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego często przeprowadzana jest u specjalisty. Yorkshire terrier powinien być przyzwyczajany do zabiegów kosmetycznych już od wieku szczenięcego. Okrywa włosowa rośnie u tych psów przez całe życie, jednak z uwagi na brak podszerstka polecane są alergikom.

Pudel

Pudle to psy bardzo inteligentne i chętne do nauki, początkowo hodowane głównie w celach myśliwskich. Ich sierść jest bardzo bujna i gęsta, jednak nie wypada i nie wywołuje u osób nadwrażliwych żadnych reakcji alergicznych. Rasa ta pozostaje przy tym dość wymagająca w pielęgnacji, dlatego konieczne jest regularne czesanie i strzyżenie. Zbyt długa sierść może dość szybko zmienić się w kołtuny, które są stosunkowo trudne do usunięcia. Pudle występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu polecane są nawet dzieciom z alergią.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *