Rasy psów dla dzieci. Które są najłagodniejsze?

Rasy psów dla dzieci

Pies może być doskonałym przyjacielem dla dziecka, jednak wielu rodziców miewa uzasadnione obawy przed zdecydowaniem się na zakup lub przygarnięcie czworonoga. Wiele zależy tak naprawdę od rasy, która w dużym stopniu decyduje o usposobieniu, charakterze i zachowaniu zwierzaka. Pies dla dziecka powinien być przede wszystkim łagodny, cierpliwy i chętny do zabaw, a jednocześnie nieagresywny. Przedstawiciele wielu ras mogą być idealnymi kompanami dla dzieci, ucząc ich opiekuńczości, odpowiedzialności oraz szacunku do zwierząt.

Golden retriever

Golden retrievery często uznawane są za najłagodniejsze psy dla dziecka. Ich naturalna przyjazność sprawia, że są wyjątkowo cierpliwe i chętne do zabawy. Odpowiednie nastawienie w połączeniu z wysoką inteligencją powoduje, że łatwo przywiązują się do opiekunów. Golden retrievery są stosunkowo duże, dlatego taki pies dla dziecka polecany jest przede wszystkim do większych domów i mieszkań. Przedstawiciele tej rasy potrzebują częstych kontaktów z ludźmi, ponieważ są bardzo towarzyskie i rodzinne. Nie powinny być pozostawiane samotnie na długie godziny, dlatego najlepiej czują się w gronie wielu osób.

Owczarek szkocki Collie

Owczarek szkocki Collie zdobył popularność za sprawą filmu „Lassie”, gdzie przedstawiony został jako wyjątkowo lojalny, łagodny i wierny kompan. Przedstawiciele tej rasy należą do grupy psów pasterskich, dzięki czemu są bardzo towarzyskie, aktywne, posłuszne i chętne do zabaw na zewnątrz. Owczarek szkocki Collie wyjątkowo dobrze czuje się w roli opiekuna, który instynktownie troszczy się o dziecko. Nie lubi jednak pozostawać w bezruchu, dlatego nie nadaje się do kojca. Przedstawiciele tej rasy psów dla dzieci polecane są przede wszystkim rodzinom, które są w stanie zapewnić im wiele zabaw ruchowych.

Bichon frise

Bichon frise to niewielkie pieski o pociesznym wyglądzie, które zyskują coraz większą popularność. Ich zaletą jest ogromna czułość, objawiająca się dużą ochotą do zabaw i pieszczot. Nie tylko uwielbiają głaskanie, przytulanie oraz inne przejawy miłości, ale również same chętnie ją okazują. Bichon frise są bardzo przyjazne, jednak z uwagi na niewielkie rozmiary najlepiej czują się w towarzystwie nieco starszych dzieci. Młodsze mogłyby przypadkowo wyrządzić im krzywdę podczas zabawy, ze względu na brak wiedzy i doświadczenia.

Pudel

Pudle występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można łatwo dopasować tego psa do wieku dziecka oraz ilości miejsca w domu. Najmniejsze osobniki mogą być nieco kłopotliwe w utrzymaniu, dlatego lepiej zdecydować się na zwierzaka średniej wielkości. Psy tej rasy są wbrew pozorom bardzo inteligentne, a także chętne do nauki. Ich zaletą jest duża łagodność oraz opiekuńczość w stosunku do ludzi, ze szczególnym wskazaniem na dzieci. Pudle są przy tym bardzo towarzyskie i aktywne, dlatego lubią aportować i spędzać czas na zewnątrz. Taki pies dla dziecka polecany jest zwłaszcza wówczas, gdy którykolwiek z domowników zmaga się z alergią na sierść. Pudle są jej pozbawione, dlatego nie wywołują uczuleń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *