Rasy psów. Które są najpopularniejsze w Polsce?

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Rasy psów selekcjonowane są głownie pod kątem wyglądu zewnętrznego, a także wartości użytkowej. Osobniki o charakterystycznych cechach fizycznych i specyficznym charakterze klasyfikowane są według różnych kryteriów, określonych w tzw. wzorcu rasy. Niektóre z tych zwierząt cieszą się szczególnym powodzeniem u właścicieli. Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce?

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to zdecydowanie najpopularniejsze psy w Polsce. Zwierzęta te od dawna uznawane są za symbol wierności, a także posiadają wysoki iloraz inteligencji i szybko się uczą. Ze względu na duży poziom energii, owczarki niemieckie są bardzo aktywne i wymagają codziennego spacerowania, aportowania oraz zabawy. Rasa ta jest jednocześnie wyjątkowo wszechstronna. Owczarki niemieckie służą jako psy w ratownictwie, wojsku i policji, a także wykorzystywane w roli przewodników. Uwielbiają wykonywanie poleceń i musztrę.

Labrador retriever

Labrador retriever to bardzo łagodny i radosny pies. Zwierzęta tej rasy charakteryzują się jednocześnie żywiołowym i temperamentnym podejściem do życia, przez co entuzjastycznie reagują na polecenia i zadania. Jego szkolenie jest bardzo przyjemne, ponieważ labradory naturalnie nastawione są na współpracę z człowiekiem. Psy należące do tej rasy cechują się przy tym bardzo dobrym węchem, dzięki czemu znajdują zastosowanie w służbach mundurowych do wykrywania ładunków wybuchowych czy narkotyków. Labradory sprawdzają się także w roli przewodników dla niepełnosprawnych i niewidomych.

Jack russell terier

Jack russell terier jest spostrzegawczym, czujnym i skorym do pogoni psem. Zwierzęta tej rasy są bardzo dobrymi, choć hałaśliwymi stróżami. Z uwagi na duży temperament, doskonale sprawdzają się jako towarzysze zabaw. Jack russell terier może brać udział w wielu psich sportach, takich jak firsbee, flyball, agility czy obiedience. Przedstawiciele tej rasy maja wesołe usposobienie i cenią kontakt z człowiekiem, przez co doskonale nadają się do dogoterapii.

Husky

Husky to typowe zwierzęta stadne, które nie lubią samotności. Najlepiej czują się w towarzystwie człowieka lub innych psów, a także mają silny charakter i lubią dominować. Husky są temperamentne, radosne i przyjacielskie, dlatego wymagają niemałej uwagi. Rasa ta zachowała wiele cech swoich wilczych przodków, przez co jej przedstawiciele mniej szczekają, a więcej wyją. Wykorzystywane są nie tylko jako psy rodzinne, ale również zaprzęgowe.

Berneński pies pasterski

Berneńskie psy pasterskie to zwierzęta przyjazne i łagodne w stosunku do człowieka. Bardzo dobrze tolerują nawet dzieci, wykazując względem nich sporo cierpliwości i opiekuńczości. Przedstawiciele tej rasy nie są agresywni. Posiadają jednak instynkt stróża, dlatego w razie zaniepokojenia alarmują właściciela. Ich psychika jest bardzo wrażliwa, przez co wymagają bliskiego kontaktu z ludźmi. W przypadku braku socjalizacji, staja się lękliwe. Berneńskie psy pasterskie potrzebują też sporo ruchu.

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to rasa z grupy terierów miniaturowych, wykorzystywanych jako psy ozdobne oraz towarzyskie. Z wyglądu są dość niepozorne, ale mają dużo niespożytej energii. Osobniki te są bardzo aktywne i lubią towarzystwo ludzi, jednak względem obcych mogą być nieufne. Przedstawiciele rasy yorkshire terrier wymagają specjalnej pielęgnacji włosów, a także regularnej kontroli uszu. U starszych psów może występować katarakta.

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński jest niedużym, towarzyskim psem. Rasa ta występuje w dwóch odmianach – owłosionej oraz nagiej. Grzywacze charakteryzują się lekką budową ciała, prostym grzbietem i smukłą sylwetką. Zwierzęta tej rasy są bardzo wrażliwe, inteligentne i bystre, ale źle znoszą obcych i szorstkie traktowanie. Psy te polecane są przede wszystkim domatorom, ponieważ preferują ustabilizowane życie mieszkalne i spokojne spacery. Grzywacze chińskie nie gubią sierści, przez co sprawdzają się także w domach alergików.

Rottweiler

Rottweilery to psy o twardym charakterze i silnej osobowości. Uwielbiają wyzwania i zadania, preferują aktywne spędzanie czasu i są bardzo dominujące dla otoczenia. Ich cechą charakterystyczną jest poczucie własności i praw, dlatego rottweilery bardzo dobrze sprawdzają się w roli stróżów na posesji. Zwierzęta te wykorzystywane są także jako psy obronne, ze względu na swoją lojalność i oddanie. Rottweiler wymaga właściciela o silnej i twardej ręce, ponieważ jedynie konsekwentne wychowanie przyniesie oczekiwane rezultaty i zadowolenie dla obu stron.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *