Rottweiler – charakterystyka rasy

rottweiler

Rottweilery to psy rodzaju dogowatego, zaliczane do grupy molosów w typie mastifa. Zwierzęta te używane były dawniej do pilnowania w germańskich obozach, a także ciągnięcia ciężkich zaprzęgów z amunicją i żywnością. W okresie średniowiecza chroniły gospodarstwa, a także strzegły towary i pomagały w pędzeniu bydła. Rottweilery służyły również jako psy pasterskie i rzeźnickie, a obecnie spełniają głównie rolę zwierząt obronnych i policyjnych.

Wygląd psa rasy rottweiler

  • Rottweiler jest psem o średnim wzroście, przysadzistym, potężnym i harmonijnie zbudowanym.
  • Zwierzę to posiada masywną głowę z lekko wypukłym czołem, a także mocne szczęki ze zgryzem nożycowym.
  • Oczy rottweilera są ciemnobrązowe i owalne, natomiast nos czarny, duży i szeroki.
  • Przedstawiciele tej rasy psów mają średniej wielkości uszy, szeroko rozstawione i wysoko osadzone.
  • Cechą charakterystyczną wyglądu rottweilera jest zwarty i silny grzbiet, a także lekko zaokrąglony i szeroki zad.
  • Rottweilery posiadają proste i dobrze umięśnione kończyny.
  • Sierść rottweilerów jest twarda, zbudowana z włosów okrywowych oraz podszerstka.
  • Umaszczenie rottweilera zawsze ma czarny kolor, z podpaleniami nad oczami, na policzkach, pod szyją, na kończynach, na klatce piersiowej i pod nasadą ogona.

Charakter rottweilerów

Rottweilery to z natury psy obronne, przez co wykazują dużą agresję względem intruzów. Jeżeli zostaną dobrze i konsekwentnie wychowane, wyróżniają się zrównoważoną psychiką. Zwierzęta te są bardzo pewne siebie i samodzielne, a przy tym skłonne do oporu i dominacji. Jeżeli właściciel rottweilera nie będzie traktował go z uwagą i dyscypliną, pies może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Mimo silnego popędu walki i poczucia własności, prawidłowe wychowanie psa pozwala na wykształcenie u niego posłuszeństwa oraz lojalności. Rottweiler traktowany jako członek rodziny będzie w stanie łatwiej zaakceptować obcych. Przedstawiciele tej rasy wymagają sporej dawki aktywności fizycznej, systematycznych treningów oraz odpowiednich szkoleń.

Zdrowie psa rasy rottweiler

Podobnie jak w przypadku innych przedstawicieli rad dużych, u rottweilerów wystąpić mogą pewne typowe choroby psów. Dotyczy to zwłaszcza dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Specyficzna budowa ciała tych psów sprawia również, że narażone są na zwiększone ryzyko skrętu żołądka. Zwierzęta te mają też skłonność do nowotworów i alergii, dlatego wymagają regularnych kontroli weterynaryjnych. Rottweilery żyją średnio od 11 do 13 lat. Ze względu ka krótką sierść, zwiększona częstotliwość pielęgnacji jest niezbędna tylko w okresie linienia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *