Yorkshire terrier – charakterystyka rasy psa

yorkshire terrier

Yorkshire terrier to miniaturowa rasa psów, charakteryzująca się długim włosem przypominającym ludzki. Zwierzęta te stanowią najprawdopodobniej krzyżówkę małych terierów ze Szkocji z osobnikami ras pochodzących z Yorkshire i Lancanshire, a także mają domieszkę maltańczyka, skye terriera, manchester terriera, paisley terriera i Dandie Dinmont terriera. Początkowo psy tej rasy nazywano terrierami szkockimi, a od 1886 znane są właśnie jako yorkshire terriery.

Wygląd psa rasy yorkshire terrier

  • Yorkshire terrier to bardzo małe psy, osiągające wzrost 18-20 cm i masę najwyżej 3,2 kg.
  • Zwierzęta te posiadają umaszczenie ciemne, srebrno-złote lub stalowo-złote, o jedwabistym i długim włosie.
  • Yorki można strzyc bez obawy o odrosty, jednak wiąże się to z ryzykiem dyskwalifikacji z wystawy.
  • Za niewłaściwą cechę uznaje się również występowanie kręconych, karbowanych włosów.
  • W pielęgnacji yorków kluczowe znaczenie mają regularne kąpiele, a także zastosowanie odpowiednich środków myjących.
  • Szczególnej uwagi ze względów higienicznych wymagają uszy, które muszą być regularnie kontrolowane pod kątem obecności luźnego włosia.
  • U niektórych osobników problemem zdrowotnym są pozostające kły mleczne, wymagające usunięcia zabiegowego.

Charakter psa rasy yorkshire terrier

York charakter ma bardzo specyficzny i dość kapryśny. Przedstawiciel tej rasy może okazywać radość i sympatię właścicielowi, by po chwili zaczepnie zaszczekać na psa sąsiadów. Zwierzęta te nie są jednak agresywne i lubią towarzystwo człowieka, a także dobrze tolerują dzieci. Najmocniej przywiązują się do opiekuna, a wobec obcych bywają nieufne. Zwierzęta te wykazują skłonność do bronienia swojego terytorium. Szkolenie psa rasy yorkshire terrier powinno być stosunkowo stanowcze, a zarazem dość delikatne.

Ile kosztuje york?

Yorkshire terrier nie jest rasą szczególnie tanią, jednak cena zakupu szczeniaka może być stosunkowo zróżnicowana. Średnia cena yorka z dobrej hodowli to ok. 2000 – 3000 zł. W przypadku zwierząt wywodzących się z najlepszych linii hodowlanych i posiadających utytułowanych przodków, koszty dodatkowo wzrastają. Cena psów z uprawnieniami do udział w wystawach jest jeszcze wyższa i zwykle przekracza kwotę 4000 zł. Warto pamiętać, że rasowy york powinien posiadać dokumentację potwierdzającą jego pochodzenie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *