Czy koty mogą mieć kaszel?

Kot leżący w pościeli

Kot, podobnie jak człowiek, może zmagać się z wieloma dolegliwościami objawiającymi się… kaszlem! To na tyle nietypowe i charakterystyczne zjawisko, że nie sposób go przeoczyć. Większą trudność może natomiast sprawić odkrycie przyczyny. Czym jest kaszel u kota i co oznacza? Jak postępować w przypadku zaobserwowania go? Dowiedz się!

Czym jest kaszel u kota?

Kaszel nie jest jednostką chorobową a objawem. To reakcja odruchowa na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mechanizm kaszlu polega na nagłych, gwałtownych skurczach ścian klatki piersiowej i w efekcie na równie intensywnym wyrzucie powietrza z płuc.

Objawy kaszlu u kota

Istnieją różne rodzaje kaszlu u kota, które uzależnione są od przyczyny odpowiedzialnej za ten odruch. Nie można go jednak nie zauważyć i pomylić z czymkolwiek innym. Koci kaszel przypomina charczenie lub/i odruch wymiotny. Jeśli reakcja ta pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny i powtarza się, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.

Możliwe przyczyny kaszlu u kota

Pierwsza myśl kocich opiekunów to przeziębienie. Rzeczywiście, kaszel często jest objawem choroby przeziębieniowej i innych infekcji górnych dróg oddechowych, ale to nie jedyne przyczyny. Inne możliwe powody występowania kaszlu to:

  • FeLV – inaczej kocia białaczka, jej inne symptomy to: apatia, biegunka, spadek masy ciała;
  • schorzenia kardiologiczne – w przebiegu chorób serca, oprócz kaszlu, często występują: duszności, szybka męczliwość, osłabienie, epizody utraty przytomności;
  • astma – jest to nieuleczalna choroba o podłożu alergicznym;
  • zakłaczenie – obecność pilobezoarów, inaczej kul włosowych, w przewodzie pokarmowym, których kot nie jest w stanie samodzielnie się pozbyć, wymaga interwencji lekarskiej;
  • choroby pasożytnicze (w tym pasożytami płucnymi) – w przypadku silnego zarobaczenia kot może kaszleć i wymiotować;
  • ciało obce w drogach oddechowych – jeśli kot połknie ciało obce, które będzie podrażniać przełyk lub/i dalsze części układu pokarmowego, będzie próbował wydalić je poprzez kaszel i wymioty – w przypadku silnego podrażnienia kaszel może utrzymywać się jeszcze jakiś czas po usunięciu ciała obcego;

Kaszel, często w połączeniu z kichaniem, może być ponadto reakcją na zetknięcie się z intensywnym, drażniącym zapachem, np. perfum lub dymu. Mija po wyeliminowaniu czynnika drażniącego.

Jak leczyć kaszel u kota?

Pamiętaj, że kaszel jest tylko objawem, dlatego należy zdiagnozować i usunąć jego przyczynę. W przypadku zaobserwowania kaszlu, który nie ma uchwytnej przyczyny (np. reakcja na dym) i powtarza się, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Specjalista wykona niezbędne badania i ustali plan leczenia.

Pamiętaj! Jeśli przyczyną kaszlu okaże się np. zakłaczenie, aby uniknąć go w przyszłości, zadbaj o prawidłową dietę pupila, serwując mu wysokiej jakości pożywienie, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *