Ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść kot?

Koty domowe mają naturalnie silny instynkt łowiecki, a zatem przejawiają zachowania typowe dla swoich dziko żyjących przodków. Ich żywienie nie opiera się jednak na upolowanych gryzoniach czy ptakach, ponieważ w dużym stopniu uzależnione jest od karmy podawanej przez opiekuna. Aby zadbać o dobrostan kota, należy dostosować karmienie do jego potrzeb. Konieczne jest przy tym uwzględnienie zarówno stylu życia zwierzaka, jak i jego naturalnych instynktów. Koty powinny jeść karmę odpowiednią pod względem rodzaju oraz ilości, a także kaloryczności. 

Ile powinien jeść kot dorosły, a ile kot dorastający?

Kocięta wciąż się rozwijają i rosną, dlatego mają duże zapotrzebowanie kaloryczne. Dorastające koty są też najbardziej aktywne, a tym samym chętne do zabawy. U starszych osobników metabolizm naturalnie zwalnia, przez mają one niższe zapotrzebowanie na dostarczane z karmą kalorie. W zależności od rasy, zwierzęta te osiągają wiek senioralny około 7 roku życia. W okresie tym koty są najbardziej narażone na nadwagę i otyłość, dlatego powinny jadać jeszcze mniej. Od średnio 14 roku życia dochodzi jednak do naturalnego obniżenia beztłuszczowej masy ciała, co z kolei zwiększa ryzyko niedowagi. W tym wieku zwierzę powinno zatem jadać więcej.

Jak dopasować karmienie kota do jego stylu życia?

Wiek nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na karmienie kota, ponieważ równie waży pozostaje jego tryb życia. Zwierzęta żyjące swobodnie i często wypuszczane na zewnątrz mają większe wymagania energetyczne. Mniej kalorii potrzebują natomiast koty niewychodzące, które w bardziej ograniczonym stopniu wydatkują swoją energię. Wiele zależy również od rasy i wagi zwierzęcia. Przedstawiciele większych odmian muszą przyjmować dużo większe porcje, niż osobniki średnie i miniaturowe. Podawane im posiłki nie mogą jednocześnie przekraczać indywidualnych potrzeb kalorycznych, ze względu na ryzyko nadmiernego wzrostu masy ciała.

Kiedy kot może jeść więcej?

Duży apetyt u zwierzęcia nie musi oznaczać, że potrzebuje ono zwiększonej podaży kalorycznej. U niektórych kotów poddanych kastracji lub sterylizacji, występuje bowiem wzrost łaknienia spowodowany zmianami hormonalnymi. Wiąże się do jednocześnie ze spowolnieniem metabolizmu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie pełnoporcjowej karmy o obniżonej kaloryczności. Jedzenie dla kota powinno spełniać jego zapotrzebowanie także pod względem składników odżywczych i witamin. Podstawę żywienia powinna stanowić mięsna karma mokra, z niewielkim tylko dodatkiem karmy suchej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *