Lekarz weterynarii radzi, jak dbać o wątrobę u psa

labrador u weterynarza

Przyczyny chorób wątroby

Wątroba pełni funkcję „filtra” – spełnia też rolę detoksykacyjną, metaboliczną i magazynującą. Dzięki niej krew jest wolna od toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Nie licząc genetycznych schorzeń (na które są podatne niektóre rasy) i urazów mechanicznych, istnieje wiele czynników, które mogą upośledzać działanie wątroby u psa.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest nieprawidłowa dieta. Podobnie jak u ludzi, również u psów nieprawidłowe żywienie może mocno obciążać wątrobę – tanie karmy marketowe, „ludzkie” jedzenie bogate w przyprawy i sól, nieświeże mięso i wiele innych, nienadających się do jedzenia dla psów produktów może powoli uszkadzać ten organ do czasu, aż będzie on niewydolny.

Do zapalenia oraz niewydolności wątroby u psa bardzo często przyczyniają się też zatrucia, a o te nietrudno. Rozkładające się śmieci lub padlina, ludzkie leki, trutka na szczury, zakażone odchody innych zwierząt, toksyczne rośliny – to tylko niektóre z wielu czyhających na ciekawskie psy niebezpieczeństw, przed którymi ostrzegają weterynarze.

Kolejnym powodem chorób wątroby u psów mogą być zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, a także choroby nowotworowe i pasożyty. Również choroby innych organów oraz przyjmowane długotrwale leki mogą wpływać na sprawność tego organu u psa.

pies u weterynarza

Jak zauważyć, że coś jest „nie tak”?

Najważniejsza jest profilaktyka. Regularne, wykonywane co pół roku-rok badania kontrolne oraz badania krwi pozwolą w porę zauważyć zmiany zachodzące w psiej wątrobie. Czasem w diagnostyce pomocne może się okazać USG jamy brzucha, jeśli lekarz weterynarii zauważy niepokojące zmiany w wynikach morfologii lub podczas oględzin. Ważne jednak w tym całym procesie jest to, aby usługi weterynaryjne związane z Twoim pupilem świadczyła profesjonalna przychodnia weterynaryjna, taka jak np. https://www.wetmarysin.pl. Doświadczeni i dobrze wyszkoleni weterynarze będą w stanie zauważyć drobne nieprawidłowości i w porę rozpocząć pełną diagnostykę oraz wdrożyć dietę i leczenie, które przy początkowej fazie chorób wątroby, pozwolą na szybką jej regenerację. Jeśli jednak wyniki Twojego psa są dobre, czy masz się o co martwić? Martwić na zapas się nie musisz, jednak zawsze pilnie obserwuj swojego psa. Gdy zauważysz, że zjadł coś toksycznego lub coś, czego nie powinien albo gdy znienacka pojawią się u niego takie objawy jak przyspieszony i spłycony oddech, ziajanie, śluzowa biegunka lub wymioty, powiększony obwód brzucha, bolesność brzucha lub delikatnie żółtawe podbarwienie skóry i śluzówek, weterynarz musi być koniecznością.

Jak jeszcze wspomóc psiego „wątrobowca”?

Jeśli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, warto ograniczyć dietę swojego psa do lekkiej karmy wspierającej wątrobę (serie z dopiskiem Hepatic lub Hepatitis), którą cechuje obniżona zawartość tłuszczu, niska zawartość łatwoprzyswajalnego białka i spora ilość wysokiej jakości, łatwotrawnych węglowodanów. Doskonale sprawdzą się również wspierające wątrobę suplementy i witaminy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *