Zakaźne zapalenie wątroby psów. Jak przebiega choroba Rubartha?

zakaźne zapalenie wątroby u psów

Zakaźne zapalenie wątroby psów to wirusowa choroba, powodowana aktywnością adenowirusa psiego typu pierwszego (CAV-1). W jej przebiegu występują objawy typowe dla zapalenia wątroby, a także żółtaczki. Istnieje również drugi typ tego wirusa (CAV-2), który prowadzi do zakaźnego zapalenia oskrzeli i tchawicy u psów. Choroba Rubartha występuje również u innych gatunków psowatych oraz niedźwiedzi.

Patogeneza choroby Rubartha

Do zakażenia wirusem dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową, na skutek kontaktu z psem chorym lub bezobjawowym nosicielem. Infekcja przenosi się bezpośrednio, poprzez obcowanie z kałem, moczem, śliną lub innymi wydalinami występującymi w środowisku. Na zakażenie najbardziej narożne są młode psy, ponieważ u szczeniąt do 2. tygodnia życia jego przebieg jest szczególnie ostry. Choroba Rubartha często występuje również u zwierząt nieszczepionych. Zakaźne zapalenie wątroby psów może dotknąć osobników w każdym wieku, jednak zwykle atakuje czworonogi poniżej 5. roku życia. Okres wylęgu schorzenia trwa około 6-9 dni. W przypadku wystąpienia nadostrego charakteru choroby, istnieje ryzyko śmierci zwierzęcia w ciągu zaledwie kilku godzin.

Rozwój zakaźnego zapalenia wątroby 

Choroba Rubartha może rozwinąć się w węzłach chłonnych lub migdałkach, gdzie adenowirus ulega rozmnożeniu i z czasem przenika razem z krwią do wątroby, płuc, śledziony, nerek, oczu i mózgu. Jej objawy przypominają zatrucie. U dorosłych osobników i dorastających, stan zapalny występuje w tchawicy, oskrzelach i jelitach. Przebieg choroby jest cięższy w przypadku szczeniąt, u których pojawia się wysoka temperatura, zapalenie migdałków, utrata apetytu i apatia. Do często występujących objawów należą też wymioty i biegunki, krwawe wybroczyny na dziąsłach i narządach płciowych, krwiomocz, przyspieszenie pracy serca, światłowstręt oraz zapalenie spojówek z wypływem surowiczym. Ze względu na ból wątroby, występuje niechęć do aktywności. Chory pies ma napięte mięśnie, dlatego może ostro reagować na badanie uciskowe podbrzusza.

Leczenie choroby Rubartha

Objawy ostre ustępują po ok. 4. tygodniach. U psów nierzadko pojawia się w tym okresie zmętnienie rogówki, które trwa do 2. tygodni i stopniowo mija – aż do pełnego odzyskania zdolności widzenia. Leczenie opiera się głównie na wzmocnieniu organizmu zwierzęcia, poprzez dożylną podaż płynów, leków przeciwwymiotnych i przeciwkrwotocznych czy środków na poprawę pracy wątroby. Ze względu na ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego, konieczne jest wprowadzenie osłony antybiotykowej. Schorzenie można leczyć również przyczynowo, poprzez podanie gammaglobuliny lub przeprowadzenie transfuzji krwi. Podobnie jak inne zakaźne choroby psów, zapalenie wątroby wymaga odpowiedniej profilaktyki. Kluczową rolę odgrywają w niej szczepienia ochronne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *