Kot nebelung. Charakterystyka rasy i cena

kot nebelung

Koty nebelungi należą do stosunkowo nowej rasy, z wyglądu przypominającej bardzo rosyjskie koty niebieskie. Podstawową jest dłuższe włosie. Zwierzęta te odznaczają się majestatycznym wyglądem, są spokojnymi domatorami i cieszą się dobrym zdrowiem. Ich aparycja robi ogromne wrażenie, a półdługie futro nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. W Polsce nebelungi widywane są rzadko, jednak stopniowo zyskują coraz większą popularność.

Cechy wyglądu kota nebelung i jego zdrowie

Kot nebelung cechy wyglądu posiada dość specyficzne.

  • Osobniki tej rasy to zwierzęta średniej wielkości, a ich waga wynosi średnio od trzech do sześciu kilogramów.
  • Koty te mają charakterystycznie spłaszczoną głowę, która osadzona jest na smukłej i delikatnej szyi.
  • Uszy nebelungów są dość duże i lekko zaokrąglone na końcach, a oczy zielone, szeroko rozstawione oraz o pięknym migdałowym kształcie.
  • Koty te mają gęstą i długą szatę, a jedyna dopuszczalna maść to niebieska z połyskiem srebrnym.
  • Nebelungi nie mają zwykle poważnych problemów ze zdrowiem. W wieku dorosłym mogą jednak występować u nich dolegliwości nerek, którym należy zapobiegać poprzez serwowanie odpowiedniej karmy oraz suplementację. Niewydolność zwykle wykrywana jest zbyt późno, dlatego kluczowe znaczenie ma profilaktyka.
  • Kotom tym grozi też rozwój kamicy moczowej. Aby utrzymać zdrowie zwierzaka, warto stosować co jakiś czas preparaty odkłaczające i usuwać sierść z układu pokarmowego.

Cechy charakteru kota rasy nebelung

Kot nebelung usposobienie ma bardzo wyważone i spokojne. Zwierzęta te są czułe dla właścicieli i mogą mocno przywiązać się do wszystkich domowników. W stosunku do obcych bywają chłodne i zdystansowane, ale źle znoszą samotność. Nebelungi lubią przebywać z opiekunem, jednak doskonale czują się także w towarzystwie innych zwierząt. Spokojny charakter sprawia, że najlepiej socjalizują się z kotami i psami o wyważonym temperamencie. Przedstawiciel tej rasy jest domatorem, dlatego raczej nie lubi samodzielnych wycieczek. Z reguły przebywa blisko domu i przepada za ciepłem. Koty te nie są również wokalne, przez co rzadko się odzywają. Ich głos jest wyjątkowo melodyjny oraz cichy.

Kot nebelung cena

Nebelungi stosunkowo rzadko występują w Polsce, jednak kociaki tej rasy można nabyć w kilku miejscach. Aby zakup był bezpieczny, warto wybrać hodowlę zrzeszoną w oficjalnej organizacji felinologicznej. Cena kota nebelunga z rodowodem wyniesie od około 3 000 do średnio 5 000 złotych. Zwierzęta te nie powinny być jednak wydawane do nowego domu, zanim nie ukończą dwunastego tygodnia w życie. Po upływie tego czasu otrzymują pełną socjalizację od matki, a także rodzeństwa. Przy zakupie należy otrzymać książeczkę zdrowia, z uwzględnieniem kompletu szczepień oraz informacji dotyczących wykonania badań na choroby zakaźne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *