Koronawirus u psa i kota. Czy jest możliwe zakażenie?

Koronawirus u psa i kota

Obecnie nie ma dowodu na to, aby koty i psy mogły zarazić się koronawirusem COVID-19. Wirus ten nie przełamuje bariery gatunkowej, dlatego zwierzęta nie są w stanie bezpośrednio zarażać nim ludzi. Wiele osób ma jednak duże wątpliwości w tej kwestii, przez co decyduje się na porzucenie swoich czworonogów. Odnotowano przypadki oddawania psów i kotów do schronisk lub pozostawiania ich w lesie, a nawet usypiania przez weterynarza z obawy przed ryzykiem zakażenia. Czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie?

Czy pies może przenosić koronawirusa?

O ile koronawirus u psa lub kota nie jest możliwy, o tyle w wielu przypadkach zwierzęta te wciąż stanowią źródło zakażenia pośredniego. Sierść jest taką samą powierzchnią, jak ludzka skóra, włosy czy ubranie. Koronawirus utrzymuje się na żywym ciele, a tym samym może być przenoszony przez kota lub psa. Nie należy jednak panikować – aby uniknąć zakażenia pośredniego, należy po prostu we właściwy sposób dbać o higienę własną oraz zwierzęcia. Ryzyko przenoszenia koronawirusa znacząco zmniejsza regularne czyszczenie sierści psa lub kota, podobnie jak np. mycie rąk czy odkażanie przedmiotów. Higienę należy utrzymać zwłaszcza po głaskaniu zwierzęcia. Wskazane jest również unikanie spania razem z kotem lub psem, a także spacerowanie w zatłoczonych skupiskach ludzkich. Lepiej wybierać inne miejsca, np. las.

Czy kot może przenosić koronawirusa?

O ile koronawirus u kota lub psa nie występuje, o tyle w czasie pandemii kontakt z tymi zwierzętami może stanowić zagrożenie porównywalne z dotykaniem publicznych blatów, lad i klamek czy korzystaniem z telefonu komórkowego brudnymi dłońmi. Koronawirusem skażonych może być bardzo wiele miejsc, ponieważ do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że zakażony właściciel kota lub psa może nawet z niewielkiej odległości kichnąć lub kaszlnąć w kierunku jakiegoś obiektu, aby stał się on źródłem zakażenia pośredniego. Dotyczy to również zwierząt domowych, dlatego przebywanie z nimi w miejscach zgromadzeń jest bardzo ryzykowne. Podstawę profilaktyki COVID-19 w przypadku psów i kotów powinna stanowić ochrona ich przed osobami zakażonymi.

Kot i pies a przebywanie na kwarantannie

Właściciele zwierząt przebywający na kwarantannie powinni zadbać o odpowiednią pomoc w opiece nad swoimi pupilami. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających psy, które wymagają regularnych spacerów. Mniej kłopotliwe są pod tym względem koty, jednak osobniki wychodzące również wymagają większej uwagi. Dobrym rozwiązaniem może być oddanie psa do hotelu zwierzęcego na cały okres kwarantanny, czyli np. dwa tygodnie. Jeżeli jednak zwierzę przebywa w tym czasie razem z właścicielem, należy szczególnie zadbać o higienę i nie narażać czworonoga na stres.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *