Mycie psa. Jak często i czym myć psa?

Mycie psa

Mycie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, którym powinien być poddawany każdy pies. Częstotliwość przeprowadzania kąpieli zależy od wielu czynników, podobnie jak rodzaj stosowanych w tym celu szamponów i innych kosmetyków. Nie bez znaczenia pozostaje również samo nastawienie psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre czworonogi znoszą mycie ze spokojem, podczas gdy inne mogą bardzo mocno się opierać i wyrywać.

Kiedy rozpocząć mycie psa?

Małe szczeniaki zwykle nie potrzebują kąpieli w początkowych tygodniach życia, ponieważ o ich pielęgnację dba matka. Przed pierwszym myciem warto dać im czas, aby się nieco zadomowiły i poczuły wystarczająco bezpiecznie. Najlepiej ograniczyć podmywanie szczeniąt do minimum, czyszcząc jedynie łapki, oczy i pyszczek. Zwlekając nieco z pierwszą kąpielą, można zwiększyć nabytą odporność  psa. Warto więc poczekać z myciem do ok. 3.-4. miesiąca życia, najlepiej po przeprowadzeniu wszystkich szczepień. Jeżeli jednak pies pochodzi ze schroniska lub hodowli o słabych warunkach, pierwszą kąpiel przeprowadzić można wcześniej. W ten sposób da się wyeliminować wszystkie bakterie i mikroorganizmy, które występują w sierści.

Jak często myć psa?

Częstotliwość mycia psa dorosłego zależy od rodzaju posiadanej przez niego sierści, a także sposobu bytowania oraz poziomu aktywności. Zwierzęta uwielbiające zabawy na zewnątrz i dużo ruchu wymagają innej pielęgnacji niż kanapowiec wychodzący na spokojne spacery. Regularność kąpieli powinna być dobrana także do okrywy włosowej, ponieważ szata długa potrzebuje częstszej pielęgnacji niż szorstkowłosa. 

Z reguły psa należy kąpać nie częściej niż co 3-6 miesięcy. 

Wyjątek stanowią rasy o specyficznej strukturze sierści. Jeżeli jednak nie jest ona przesadnie długa, częste kąpiele zamienić można regularnym wyczesywaniem kłaków. Warto też za każdym razem opłukiwać czystą wodą psa, jeżeli przebywał w stawie, rzece czy morzu. W ten sposób da się usunąć zgromadzone na sierści zanieczyszczenia.

Czym myć psa?

Oferta szamponów, odżywek oraz innych kosmetyków dla psów jest bardzo duża. Wybierając konkretny produkt, należy dopasować go do rodzaju sierści zwierzaka. Dobrze dobrany szampon może poprawić wygląd okrywy włosowej psa, dodając jej połysku, miękkości, pięknego koloru oraz mocnej struktury. Na uwagę zasługują też kosmetyki antyalergiczne czy przeciwłupieżowe, które pozwalają na pielęgnację problematycznej sierści. Psom chorym oraz wykazującym duży lęk przed wodą polecane są szampony suche. Ich zastosowanie umożliwia szybkie odświeżenie sierści zwierzęcia, bez konieczności przeprowadzania kąpieli. Samo mycie psa powinno się odbywać w temperaturze ok. 37 stopni Celsjusza. Po zakończeniu kąpieli zwierzę należy wytrzeć ręcznikiem i w razie konieczności delikatnie wysuszyć suszarką.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *