Furminator. Co to jest i jak używać?

Furminator

Furminator jest specjalną szczotką do sierści, wyposażoną w metalową lub plastikową rączkę oraz odpowiednio wyprofilowane ząbki do wyczesywania. Narzędzie to bardzo dobrze nadaje się do usuwania podszerstka, zapewniając lepsze efekty niż wykorzystanie zwykłego zgrzebła lub grzebienia. Zastosowanie furminatora pozwala na wyeliminowanie obumarłych włosków, zadbanie o zdrowie psiej skóry oraz osiągnięcie lśniącego wyglądu sierści.

Zalety furminatorów

Furminator posiada odpowiednią długość i zagęszczenie ząbków, dzięki czemu jego używanie jest bezpieczne dla sierści psa. W przeciwieństwie do zwykłych szczotek, nie występuje w tym przypadku ryzyko uszkodzenia cebulek i wyrwania zdrowych włosków. Regularne stosownie tego akcesorium może korzystnie wpłynąć na wzrost okrywy włosowej, a tym samym jej wygląd. Furminator jest też bardziej efektywny od tradycyjnych szczotek i grzebieni, ponieważ jego jednorazowe zastosowanie odpowiada nawet dziesięciokrotnemu użyciu zwykłego narzędzia do czesania. Za jego pomocą pielęgnować można zarówno psy, jak i koty. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór furminatora do sierści zwierzęcia, która może być długa lub krótka.

CZYTAJ TAKŻE: Czesanie psa. Jak prawidłowo dbać o sierść psa?

Wybór furminatora

Wybierają furminator, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość zwierzęcia. Akcesorium to powinno posiadać taką szerokość roboczą, która umożliwi komfortowe i efektywne wyczesywanie. Za duże narzędzie będzie niedokładne i niewygodne w obsłudze, natomiast używanie zbyt małego znacząco wydłuży pracę. Warto też pamiętać o tym, aby zwierzę nie odczuwało żadnego dyskomfortu podczas wyczesywania podszerstka. Jeżeli kot lub pies posiada średniej długości sierść, najlepiej wybrać model uniwersalny. W przypadku wielu specyficznych ras optymalnie sprawdzi się furminator do krótkiej sierści. W czesaniu bardziej kłopotliwe są osobniki długowłose. Najlepiej wówczas zdecydować się na specjalny furminator do długiej sierści, który często stosowany jest w profesjonalnych salonach groomerskich.

CZYTAJ TAKŻE: Czesanie kota. Czym i jak często dbać o sierść kota?

Używanie furminatora

Furminator jest zazwyczaj bardzo prosty w użyciu. Ząbki tego akcesorium ułożone są w taki sposób, aby włosy dało się wyczesywać bez konieczności posiadania specjalnych umiejętności. Furminator posiada mniejsze druciki od zwykłej szczotki, dzięki czemu nie dotykają one skóry zwierzęcia. Za jego pomocą można szybko zdjąć spore ilości obumarłego podszerstka, co ogranicza jego rozrzucanie po ubraniach i na podłodze.

Czesanie furminatorem powinno się odbywać krótkimi ruchami, od głowy w stronę ogona.

Sierść pozostawioną na skórze zwierzęcia można zdjąć ręką. Akcesorium to warto używać po kąpieli, jednak wyłącznie po wysuszeniu psa lub kota. Wilgotny podszerstek schodzi trudniej, ponieważ przykleja się do dłoni oraz ubrań. Warto również zastosować specjalną odżywkę, którą należy spryskać sierść zwierzęcia. W ten sposób nie tylko ułatwić można samo wyczesywanie, ale również uzyskać bardziej lśniącą i zdrowszą sierść. Należy jednak wybierać produkty o jak najprostszym składzie, pozbawione składników uczulających.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *