Owczarek szkocki collie. Charakterystyka rasy i cena

owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki Collie to rasa, która występuje w odmianie długowłosej oraz krótkowłosej. Pierwsza z nich jest dużo częściej spotykana, co wynika z dużej popularności książek i filmów o suczce Lessie. Psy tej rasy posiadają wiele specyficznych cech, dzięki którym są idealnymi towarzyszami i kompanami. Collie nieprzypadkowo kojarzy się przede wszystkim z wiernością, wytrwałością i odwagą.

Wygląd owczarka szkockiego Collie

Owczarek szkocki Collie cechy wyglądu ma bardzo charakterystyczne.

  • Budowa ich ciała jest mocna, umięśniona i zwarta, przez co posiadają sylwetkę w kształcie prostokąta.
  • Głowa Collie ma formę ściętego klina, ze specyficznymi skośnymi oczami o migdałowym kształcie.
  • Owczarki szkockie Collie mają też małe i załamane uszy.
  • Szkocki owczarek wyróżnia się typową dla psów pasterskich rozbudowaną klatką piersiową, a także mocnym grzbietem.
  • Jego cechą charakterystyczną jest okrywa włosowa, która w zależności od typu różni się długością.
  • Umaszczenie w obu przypadkach jest takie samo, czyli delikatnie śniado-białe lub marmurkowe.

Cechy charakteru owczarka szkockiego Collie

Owczarek szkocki Collie usposobienie ma wyjątkowo przyjazne, ponieważ są to psy bardzo kochające i przywiązane do właścicieli. Osobniki tej rasy znane są ze swojej wierności, dlatego kiepsko znoszą samotność i wymagają ciągłych kontaktów z opiekunem. Dla obecnych bywają dość nieufne, ponieważ wyhodowane zostały przede wszystkim jako psy pasterskie. Z reguły owczarek szkocki collie nie jest jednak agresywny. Psy tej rasy szybko się uczą, ponieważ są wyjątkowo inteligentne. Uwielbiają różnego rodzaju zabawy, szczególnie te stymulujące ich ogólny rozwój ruchowy i umysłowy. Zwierzęta te doskonale czują się na otwartych i dużych terenach, więc sprawdzają się w domach z ogrodem. Nie lubią być jednak długo trzymane na zewnątrz. Owczarek szkocki Collie jest też w stanie przyzwyczaić się do mieszkania w bloku.

Owczarek szkocki Collie cena

Owczarek szkocki Collie jest stosunkowo drogim psem. Najniższe ceny zaczynają się od około 3 000 zł, przy czym za szczeniaka trzeba nierzadko zapłacić nawet 6 000 zł. Jeżeli pies oferowany jest taniej, może pochodzić z niezweryfikowanego źródła i mieć problemy ze zdrowiem oraz wady genetyczne. Aby zadbać o dobrostan czworonoga, najlepiej kupić go z oficjalnej hodowli. Warto też pamiętać, że psy tej rasy wymagają dość kosztownej i regularnej pielęgnacji. Utrzymanie okrywy włosowej w dobrym stanie wymaga systematycznego czesania i usuwania kołtunów, najlepiej często i dodatkowo w okresie linienia. Zabiegi pielęgnacyjne pozwalają na nawiązanie szczególnej więzi ze zwierzakiem. Mniej wymagające są kąpiele, których owczarek szkocki Collie nie wymaga za często – raz na pół roku całkowicie wystarczy. Warto też kontrolować oczy, które narażone są na różne choroby.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *