Jak widzi kot w nocy? Jak sobie radzi w ciemnościach?

Jak widzi kot w nocy?

Koty to drapieżniki, które są idealnie przystosowane do życia po zmroku. Nie tylko potrafią bezszelestnie się poruszać i omijać przeszkody, ale też wyróżniają się wyjątkowo dobrym wzrokiem. Koty potrafią dostrzec w ciemności dużo więcej, niż człowiek. Wynika to budowy ich oczu, na którą składa się warstwa światłoczuła z czopkami i pręcikami. Pierwsze z nich umożliwiają rozróżnianie kolorów, natomiast drugie odpowiadają za postrzeganie ruchu i kształtu. Pręciki są dużo bardziej wrażliwe na światło od czopków, dlatego to właśnie one warunkują możliwość widzenia przy ograniczonym oświetleniu. Czy kot widzi w ciemności?

Jak zbudowane jest kocie oko?

Oko kota różni się od oka człowieka proporcjami, jakie występują między czopkami i pręcikami. Zwierzęta te posiadają tych drugich nawet kilkakrotnie więcej od ludzi, przez co potrzebują znaczenie mniej światła do dostrzeżenia obiektów w słabym oświetleniu i przyciemnionych warunkach. Inną charakterystyczną cechą anatomiczną kociego narządu wzroku jest obecność błony odblaskowej, która odbija światła w kierunku fotoreceptorów oraz podnosi w ten sposób skuteczność widzenia w nocy. Odpowiada ona również za wrażenie świecących w ciemności oczu kota.

Czy kot potrafi widzieć w ciemności?

Koty posiadają ponadto większe od człowieka źrenice oraz specyficznie zaokrąglony kształt rogówki, co pozwala im na przyjmowanie pokaźniejszych ilości światła od ludzi. Na uwagę zasługuje również pole ich widzenia, które jest większe niż u człowieka. Wynosi ono 200 stopni, podczas gdy u ludzie pole obejmowane wzrokiem to jedynie 180 stopni. Wszystko to podnosi zasięg widzenia kota w ciemności ze względów naturalnych. Zwierzę może nie tylko dostrzec swoją ofiarę po zmroku, ale również obserwować otoczenie dookoła i w odpowiednim momencie uchronić się przed atakiem ze strony innego przeciwnika.

Czy kot widzi w całkowitej ciemności?

Koty posiadają bardzo korzystną anatomię oczu do widzenia w nocy , jednak nie są w stanie zachować maksymalnej widoczności w całkowitej ciemności. Aby zwierzę mogło cokolwiek dostrzec, w otoczeniu musi się znajdować minimalna ilość światła. Wszystko to sprawia, że kot w warunkach absolutnego mroku pozostaje równie bezradny, co człowiek. Do słabości tych zwierząt należy też trichromia, która wynika ze zmniejszonej liczby czopków odpowiedzialnych za postrzeganie kolorów. Z tego względu koty widzą świat w dość ograniczonych barwach – mogą rozpoznawać jedynie odcienie szarego, żółtego, zielonego i niebiesko-fioletowego. Nie rozróżniają natomiast koloru czerwonego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *